Κατηγορία:

Εκπαιδευτικό Εργαστήριο «Εφαρμογή δημιουργικών τεχνικών στη φροντίδα ατόμων που ζουν με άνοια»

Έναρξη:

18 Ιουνίου 2024 // 11:30

Λήξη:

18 Ιουνίου 2024 // 16:30

Πρόσκληση

Στα πλαίσια των εορταστικών εκδηλώσεων για τα 60 χρόνια από την Ίδρυση του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, το Τμήμα Νοσηλευτικής πρόκειται να διοργανώσει την Τρίτη 18 Ιουνίου 2024 Εκπαιδευτικό Εργαστήριο με θέμα «Εφαρμογή δημιουργικών τεχνικών στη φροντίδα ατόμων που
ζουν με άνοια».

Το Εργαστήριο απευθύνεται σε όλους τους ενδιαφερόμενους, φοιτητές και εργαζόμενους του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και σκοπός του είναι η ενίσχυση της ενσυναίσθησης ως προς τη διαβίωση και την καθημερινότητα ενός ατόμου με άνοια. Θα παρουσιαστούν βασικές πληροφορίες που αφορούν τη διάγνωση, τα κύρια συμπτώματα και τη θεραπεία της άνοιας καθώς και ο ρόλος των δημιουργικών τεχνικών στη φροντίδα των ατόμων που ζουν με άνοια. Οι συμμετέχοντες θα εξοικειωθούν με προτεινόμενες θεραπευτικές δημιουργικές τεχνικές μέσω εκμάθησης και εφαρμογής τους στην πράξη.

Η διάρκεια του Εργαστηρίου θα είναι δύο ώρες και οι συμμετέχοντες μπορούν να επιλέξουν να το παρακολουθήσουν την ημέρα διεξαγωγής του είτε στις 11:30-13:30 είτε στις 14:30-16:30. Ο μέγιστος αριθμός συμμετεχόντων σε κάθε ομάδα είναι πενήντα (50) άτομα και θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας. Το Εργαστήριο θα διεξαχθεί στο Τμήμα Νοσηλευτικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων (αίθουσα 1.2, 1ος όροφος, κτίριο Πανεπιστημιούπολης Β (πρώην ΤΕΙ), 4o Χιλ. Ε. Ο. Ιωαννίνων – Αθηνών). Η συμμετοχή είναι δωρεάν.

Οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να δηλώσουν συμμετοχή έως και τις 14/6/24 συμπληρώνοντας τη φόρμα στον παρακάτω σύνδεσμο:

Οι Υπεύθυνες του Εργαστηρίου

Ελπινίκη Λαΐου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, Τμήμα Νοσηλευτικής Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

Αθηνά Πάσχου, Ψυχολόγος, MSc, PhD, Εντεταλμένη Διδάσκουσα, Τμήμα Νοσηλευτικής Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

Ίρις Ζαμπίρα, MSc, PhD, Καθηγήτρια Νοσηλευτικής στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση

Email επικοινωνίας: elaiou@uoi.gr, athipasc@uoi.gr