Πανεπιστημιακό Κέντρο Έρευνας και Καινοτομίας (ΠΑ.ΚΕ.Κ)

Το Πανεπιστημιακό Ερευνητικό Κέντρο (Π.Ε.Κ.) του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων ιδρύθηκε το 2018 και μετονομάσθηκε σε Πανεπιστημιακό Κέντρο Έρευνας και Καινοτομίας (ΠΑ.Κ.Ε.Κ.) βάσει του άρθρου 462 του Ν. 4957/2022.

Αντικείμενο του ΠΑ.Κ.Ε.Κ. είναι η ανάπτυξη της βασικής, εφαρμοσμένης και διεπιστημονικού χαρακτήρα έρευνας στο πλαίσιο της Εθνικής Στρατηγικής Έρευνας, Τεχνολογικής Ανάπτυξης και Καινοτομίας και της Εθνικής Στρατηγικής Έξυπνης Εξειδίκευσης, η προαγωγή της διεπιστημονικής γνώσης, της τεχνολογίας και της καινοτομίας, η ανάπτυξη των γραμμάτων και των τεχνών, η διασφάλιση αποτελεσματικής αλληλεπίδρασης μεταξύ της εκπαίδευσης και της έρευνας, η κατάρτιση και αξιοποίηση ερευνητικού δυναμικού, καθώς και η ικανοποίηση των εκπαιδευτικών, ερευνητικών, κοινωνικών, πολιτιστικών και αναπτυξιακών αναγκών της χώρας και η συμβολή στην οικονομική ανάπτυξη σε τοπικό, εθνικό, ευρωπαϊκό και διεθνές επίπεδο.

logo pekΙστοσελίδα
Επικοινωνία:

Προϊσταμένη Αυτοτελούς Τμήματος Πανεπιστημιακού Κέντρου Έρευνας & Καινοτομίας (ΠΑ.ΚΕ.Κ) Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
Μαρία Τζίμα
Τηλ: 26510-07151