Επιτροπή Ηθικής και Δεοντολογίας της Έρευνας

Η Επιτροπή Ηθικής και Δεοντολογίας της Έρευνας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων (ΕΗΔΕ) συστάθηκε και λειτουργεί, κατ’ εφαρμογή της κείμενης νομοθεσίας [Νόμος 4521/2018 (ΦΕΚ Α’ 38) «Ίδρυση Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής και άλλες διατάξεις» (άρθρα 21-27)], με σκοπό να αποτελέσει ένα χρήσιμο εργαλείο ενημέρωσης των μελών της πανεπιστημιακής κοινότητας σε θέματα ηθικής και δεοντολογικού προβληματισμού στην έρευνα και να συνδράμει στην εναρμόνιση των ερευνητικών πρακτικών του πανεπιστημίου μας με την επικαιροποιημένη νομοθεσία τις οδηγίες και τους κανόνες της Ευρωπαϊκής Ένωσης και των διεθνών νόμων και κανόνων περί βιοηθικής και δεοντολογικώς ορθής διεξαγωγής της επιστημονικής έρευνας.
Αποστολή της Ε.Η.Δ.Ε. του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων είναι να παρέχει, σε ηθικό και δεοντολογικό επίπεδο, εγγύηση αξιοπιστίας των ερευνητικών έργων που διεξάγονται από μέλη του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Ειδικότερα η Ε.Η.Δ.Ε. ελέγχει εάν ένα ερευνητικό έργο διενεργείται με σεβασμό στην αξία του ανθρώπου, στην αυτονομία των προσώπων που συμμετέχουν, στην ιδιωτική ζωή και τα προσωπικά τους δεδομένα, καθώς και με φροντίδα και σεβασμό για το φυσικό και πολιτιστικό περιβάλλον. Η Επιτροπή ελέγχει, επίσης, την τήρηση των γενικά παραδεδεγμένων αρχών της ακεραιότητας της έρευνας και των κριτηρίων της ορθής επιστημονικής πρακτικής.

erevna1Ιστοσελίδα
Αρχεία