Συμβουλευτικό Κέντρο – Σ.ΚΕ.Π.Ι.

Το Συμβουλευτικό Κέντρο του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων (Σ.ΚΕ.Π.Ι.) αποτελεί την πρώτη Πανεπιστημιακή υπηρεσία ψυχολογικής υποστήριξης των φοιτητών που δημιουργήθηκε στην Ελλάδα, (το 1988 αλλά λειτουργεί συστηματικά από το 1996) με στόχο να συμβάλλει σε μια περισσότερο αποτελεσματική αντιμετώπιση των προβλημάτων που εκφράζουν οι φοιτητές.

Το Σ.ΚΕ.Π.Ι. παρέχει άνευ κόστους υπηρεσίες ψυχολογικής συμβουλευτικής, σε όλους τους φοιτητές του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων (και του πρώην Τ.Ε.Ι. Ηπείρου) προπτυχιακούς, μεταπτυχιακούς και υποψήφιους διδάκτορες, κατόπιν προσωπικού αιτήματος των ενδιαφερομένων.

Αντιμετωπίζει ένα μεγάλο εύρος ζητημάτων που εκτείνονται από συγκεκριμένες δυσκολίες σε σχέση με τις σπουδές, τις διαπροσωπικές σχέσεις και τη διαχείριση των συναισθημάτων έως και την εκδήλωση προβλημάτων ψυχικής υγείας.

Στελεχώνεται από 2 ψυχολόγους, οι οποίες εργάζονται σύμφωνα με τις αρχές ηθικής και δεοντολογίας των Ψυχολόγων, προσφέροντας τις υπηρεσίες τους με απόλυτη εχεμύθεια.

Συνεργάζεται με την Μονάδα Προσβασιμότητας και Κοινωνικής Στήριξης του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων καθώς και με όλες τις Υπηρεσίες του Πανεπιστημίου (γίνονται παραπομπές από μέλη Δ.Ε.Π., Διοικητικούς υπαλλήλους). Συνεργάζεται επίσης με την Πανεπιστημιακή Ψυχιατρική Κλινική και άλλους φορείς/υπηρεσίες, όπως το Κέντρο Ψυχικής Υγείας, το ΚΕΘΕΑ, το Συμβουλευτικό Κέντρο Γυναικών Ιωαννίνων, των οποίων οι στόχοι ταυτίζονται ή αλληλοσυμπληρώνονται με εκείνους του Σ.ΚΕ.Π.Ι.

Στεγάζεται στο ισόγειο του Α΄ κτιρίου των Β΄ φοιτητικών κατοικιών.

skepi3 1Ιστοσελίδα
Αρχεία

Δεν υπάρχουν διαθέσιμα αρχεία

Επικοινωνία:

Συμβουλευτικό Κέντρο – Σ.ΚΕ.Π.Ι.
Α΄ Κτίριο Β΄Φοιτητικής εστίας
Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων – Ιωάννινα