International Symposium_Childhood studies: Confronting social and Educational challenges

Έναρξη:

10 Οκτωβρίου 2024 // 12:00

Λήξη:

10 Οκτωβρίου 2024 // 14:00

green with globe icon youth network conference poster

Στο πλαίσιο των εορτασμών για τα 60 χρόνια του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, το Τμήμα Προσχολικής Αγωγής της Σχολής Επιστημών Αγωγής διοργανώνει ένα διεθνές συμπόσιο με τίτλο: «Childhood studies: Confronting social and Educational challenges» (Μελέτες για την Παιδική Ηλικία: Αντιμετωπίζοντας Κοινωνικές και Εκπαιδευτικές Προκλήσεις). Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στις 10 Οκτωβρίου 2024, από τις 12:00 έως τις 14:00, στο αμφιθέατρο του Τμήματος Προσχολικής Αγωγής.

Στο συμπόσιο θα συμμετάσχουν διακεκριμένοι καθηγητές από διεθνή πανεπιστήμια, οι οποίοι θα αναπτύξουν σημαντικά ζητήματα που αφορούν τη μελέτη της παιδικής ηλικίας και τις σύγχρονες κοινωνικές και εκπαιδευτικές προκλήσεις. Οι κεντρικές ομιλίες περιλαμβάνουν:

• Καθηγήτρια Rita Braches-Chyrek (Πανεπιστήμιο Bamberg): «Αποδομώντας και αποκωδικοποιώντας την παιδική ηλικία: Οι διαδικασίες (επανα)προσδιορισμού της πρώιμης εκπαίδευσης».
  • Καθηγήτρια Jo Moran-Ellis (Πανεπιστήμιο Sussex): «Η Αναγκαιότητα των Διαγενεακών Συμμαχιών για Κοινωνική Αλλαγή».
  • Καθηγητής Heinz Sünker (Πανεπιστήμιο Wuppertal): «Μελέτες για την Παιδική Ηλικία και η Καταπολέμηση της Παιδικής Φτώχειας στον Ύστερο Καπιταλισμό».

Την εκδήλωση θα συντονίσει ο Καθηγητής Χαρίλαος Ζαράγκας από το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων. Η διοργάνωση γίνεται σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο του Salzburg και το Τμήμα Επιστημών Αγωγής του Salzburg (PREMISA).

Η εκδήλωση αυτή προσφέρει μια εξαιρετική ευκαιρία για τους ερευνητές, φοιτητές και επαγγελματίες στον χώρο της εκπαίδευσης να εμβαθύνουν σε κρίσιμα ζητήματα που αφορούν τα παιδιά, τις προκλήσεις που αντιμετωπίζουν και τις δυνατότητες κοινωνικής αλλαγής μέσω της εκπαίδευσης.

Διοργανωτές:

Τρόπος διενέργειας:

Με φυσική παρουσία και διαδικτυακή παρακολούθηση

Τοποθεσία:

Αμφιθέατρο Παιδαγωγικού Τμήματος Νηπιαγωγών Πανεπιστημίου Ιωαννίνων (Auditorium of Early Childhood Education Department)

Πλατφόρμα διενέργειας:

Ιστοσελίδα εκδήλωσης

Επικοινωνία:

Χαρίλαος Ζάραγκας, Πρόεδρος Π.Τ.Ν., Δ/ντής Εργαστηρίου Παιδαγωγικής και Διδακτικής μεθοδολογίας, τηλ. 2651004301, email: hzaragas@uoi.gr