Κατηγορία:

Όλοι μπορούμε να σώσουμε μια ζωή: Εκδήλωση ευαισθητοποίησης για την καρδιοαναπνευστική αναζωογόνηση από το Τμήμα Νοσηλευτικής στα πλαίσια των εορτασμών για τα 60 χρόνια από την ίδρυση του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

Έναρξη:

18 Οκτωβρίου 2024 // 18:00

Λήξη:

18 Οκτωβρίου 2024 // 20:00

restart a heart

Πρόσκληση

Το Τμήμα Νοσηλευτικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, στα πλαίσια των εορτασμών των 60 χρόνων από την ίδρυση του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Επανεκκίνησης Καρδιάς, σας προσκαλεί στην ανοιχτή εκδήλωση ενημέρωσης και εκπαίδευσης που θα πραγματοποιήσεί στο Συνεδριακό Κέντρο Κάρολος Παπούλιας (Πανεπιστημιούπολη Α) την Παρασκευή 18 Οκτωβρίου 2024 και ώρα 18:00-20:00μ.μ.

Πρόγραμμα

18:00-18:50   Εκπαιδευτική Δράση Καρδιοαναπνευστικής Αναζωογόνησης για το κοινό με επιδείξεις βασικής καρδιοαναπνευστικής αναζωογόνησης (ΚΑΡΠΑ) και πρακτικές ασκήσεις σε σταθμούς δεξιοτήτων με τη χρήση προπλασμάτων, βίντεο και εκπαιδευτικού αυτόματου εξωτερικού απινιδωτή (AED)

18:50-19:00   Χαιρετισμοί

19:00-20:00   Ομιλία από τον Αντιπρύτανη του Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής και Πρόεδρο της Ελληνικής Εταιρείας Καρδιοαναπνευστικής Αναζωογόνησης Καθηγητή Θεόδωρο Ξάνθο με θέμα:

Η εξατομικευμένη προσέγγιση στην Αναζωογόνηση: Το Ελληνικό Παράδειγμα

Θεόδωρος Ξάνθος – Σύντομο Βιογραφικό Σημείωμα:

Ο Θεόδωρος Ξάνθος είναι Καθηγητής Φυσιολογίας και Παθοφυσιολογίας και Αντιπρύτανης Διεθνών Σχέσεων και Εξωστρέφειας του Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής.  Είναι απόφοιτος της Ιατρικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και ολοκλήρωσε τη ειδικότητα της Καρδιολογίας στο Ηνωμένο Βασίλειο.  Πραγματοποίησε τη Διδακτορική του Διατριβή στην Ιατρική Σχολή Αθηνών στη Μεταφραστική Έρευνα στην Καρδιοαναπνευστική Αναζωογόνηση.  Διαθέτει Μεταπτυχιακά στην Εκπαίδευση των Επαγγελματιών Υγείας (Πανεπιστήμιο Κάρντιφ), στην Κλινική Τοξικολογία (Πανεπιστήμιο Κάρντιφ) και στην Ηγεσία της Ανώτερης εκπαίδευσης (Πανεπιστήμιο Λίβερπούλ). Έχει διατελέσει καθηγητής στο Πανεπιστήμιο Midwestern του Σικάγο (θέση που διατηρεί έως και σήμερα ως Adjunct Full Professor), στο Πανεπιστήμιο Cagliari της Ιταλίας ως Καθηγητής Διευθυντής του κέντρου – omics και στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου, ως καθηγητής Φυσιολογίας, Παθολογικής Φυσιολογίας. Το ερευνητικό του έργο είναι εστιασμένο στη Φυσιολογία, Παθοφυσιολογία, Αναζωογόνηση, Μεταφραστική Έρευνα, Ιατρική Εκπαίδευση και Κλινική Φαρμακολογία και Τοξικολογία.  Επιπλέον είναι Παιδαγωγός (Medical Educator) των σεμιναρίων εκπαιδευτών του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου Αναζωογόνησης (ERC) και ο Πρόεδρος της Ελληνικής Εταιρείας Καρδιοαναπνευστικής Αναζωογόνησης (ΕΕΚΑΑ).

Διοργανωτές:

Τρόπος διενέργειας:

Με φυσική παρουσία

Τοποθεσία:

Συνεδριακό Κέντρο “Κάρολος Παπούλιας”
Πανεπιστημιούπολη Α
Ιωάννινα