Πανελλήνια επιστημονική εκδήλωση Πυρηνικής Ιατρικής Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

27 Σεπτεμβρίου 2024 // 21:00

Λήξη:

29 Σεπτεμβρίου 2024 // 20:00

panellinia epistimoniki ekdilosi pyrinikis iatrikis

Αγαπητοί Συνάδελφοι,

Το Κλινικό Εργαστήριο Πυρηνικής Ιατρικής, του Tμήματος Ιατρικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων  σας προσκαλεί να συμμετάσχετε στην Πανελλήνια Επιστημονική Εκδήλωση που θα πραγματοποιηθεί στις 27-29 Σεπτεμβρίου 2024, στην αίθουσα εκδηλώσεων Γ.Α.Κ, Ιστορικό Αρχείο Ηπείρου, στο μαγευτικό Κάστρο των Ιωαννίνων.

Προσπαθώντας να ανταποκριθούμε στην αλματώδη εξέλιξη της Πυρηνικής Ιατρικής, τόσο στην διάγνωση όσο και στην θεραπεία, η θεματολογία του συνεδρίου είναι ευρεία και καλύπτει θέματα που απασχολούν τον παραπέμπονταν κλινικό ιατρό.

Στόχος της επιστημονικής εκδήλωσης είναι η αλληλεπίδραση και η ανταλλαγή σκέψεων και κλινικών προβληματισμών με συναδέλφους παθολογικών και χειρουργικών ειδικοτήτων, καθώς και των πιθανών δυσκολιών που μπορεί να συνδέονται με ένα διαγνωστικό αποτέλεσμα.

Η επιστημονική εκδήλωση απευθύνεται σε επαγγελματίες υγείας από τον χώρο της πυρηνικής ιατρικής και πολλαπλών παθολογικών και χειρουργικών ειδικοτήτων όπως καρδιολογία, ογκολογία, ουρολογία, ενδοκρινολογία, γαστρεντερολογία, κ.α, καθώς και σε φοιτητές ιατρικής.

Κατά την διάρκεια της επιστημονικής εκδήλωσης, θα πραγματοποιηθεί εκπαιδευτικό workshop, για την κατανόηση της λειτουργίας των συστημάτων SPECT και PET αναλύοντας διαγνωστικές εξετάσεις με την παρουσίαση περιστατικών, από πυρηνικούς ιατρούς διαφόρων κέντρων, προσφέροντας με αυτόν τον τρόπο μια σφαιρική άποψη για το διαγνωστικό κομμάτι της Πυρηνικής Ιατρικής.

Η θεματολογία θα είναι ποικίλη με θέματα ακτινοπροστασίας, theragnostics, ραδιοισοτοπικές θεραπείες, πολλαπλά θέματα απεικόνισης SPECT και PET, μυοκαρδιακή ισχαιμία, αμυλοείδωση, και πολλά άλλα.

Η εγγραφή και η συμμετοχή στην επιστημονική εκδήλωση είναι δωρεάν.

Αναμένουμε να σας καλωσορίσουμε στα Ιωάννινα και να απολαύσετε τόσο το επιστημονικό πρόγραμμα του συνεδρίου όσο και τις ομορφιές της πόλης.

H Πρόεδρος της Οργανωτικής Επιτροπής

Χρύσα Γ. Σιόκα