Κατηγορία:

Παρουσίαση Διεθνούς Θερινού Πανεπιστημίου στη Επιτροπή Ελληνισμού της Διασποράς της Βουλής

Έναρξη:

23 Μαΐου 2024 // 10:00

Λήξη:

23 Μαΐου 2024 // 14:00

therino 2024 poster a3 eng 1

Παρουσίαση του Διεθνούς Θερινού Πανεπιστημίου

στην Επιτροπή Ελληνισμού της Διασποράς της Βουλής

Στα μέλη της Ειδικής Μόνιμης Επιτροπής Ελληνισμού της Διασποράς της Βουλής των Ελλήνων πρόκειται να παρουσιαστεί το Διεθνές Θερινό Πανεπιστήμιο «Ελληνική Γλώσσα, Πολιτισμός και ΜΜΕ» που θα διεξαχθεί στη Βοστώνη. Η παρουσίαση του προγράμματος θα γίνει την Πέμπτη, 23 Μαΐου 2024 και ώρα 10.00, στην Αίθουσα «Προέδρου Αθανασίου Κωνστ. Τσαλδάρη» (223), σε συνεδρίαση της Ειδικής Μόνιμης Επιτροπής Ελληνισμού της Διασποράς, με θέμα ημερήσιας διάταξης «Η διδασκαλία και η διάδοση της ελληνικής γλώσσας στην ομογένεια των ΗΠΑ: η περίπτωση του Διεθνούς Θερινού Πανεπιστημίου “Ελληνική Γλώσσα, Πολιτισμός και ΜΜΕ”.

Τα Μέλη της Επιτροπής θα ενημερώσουν ο κ. Ιωάννης Χρυσουλάκης, Γενικός Γραμματέας Αποδήμου Ελληνισμού και Δημόσιας Διπλωματίας, η κυρία Άννα Μπατιστάτου, Πρύτανης Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, Καθηγήτρια Τμήματος Ιατρικής Σχολής Επιστημών Υγείας, η κυρία Παναγιώτα Καντή, Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων και Φοιτητικής Μέριμνας Πανεπιστημίου Ιωάννινων, Καθηγήτρια Τμήματος Φυσικής Σχολής Θετικών Επιστημών και η κυρία Νικολέττα Τσιτσανούδη – Μαλλίδη, Καθηγήτρια Γλωσσολογίας και Ελληνικής Γλώσσας Παιδαγωγικού Τμήματος Νηπιαγωγών Σχολής Επιστημών Αγωγής Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, Επιστημονική Συνεργάτιδα Γλωσσολογίας του Κέντρου Ελληνικών Σπουδών Ελλάδος Πανεπιστημίου Harvard, Διευθύντρια Διεθνούς Θερινού Πανεπιστημίου.

Το 10ο Διεθνές Θερινό Πανεπιστήμιο φέτος φέρει τον ειδικότερο τίτλο «Η διάδοση και η διδασκαλία της ελληνικής γλώσσας στην ομογένεια της Αμερικής».  Οργανώνεται από το Εργαστήριο Μελέτης Κοινωνικών Θεμάτων, Μέσων Ενημέρωσης και Εκπαίδευσης του Παιδαγωγικού Τμήματος Νηπιαγωγών της Σχολής Επιστημών Αγωγής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, το Maliotis Cultural Center του Hellenic College Holy Cross της Βοστώνης και την American Hellenic Educational Progressive Association (AHEPA). Στη δράση συμμετέχουν το Τμήμα Ελληνικής Παιδείας του Οικουμενικού Πατριαρχείου και της Ελληνορθόδοξης Αρχιεπισκοπής Αμερικής, οι Boston University Philhellenes, το Center for Hellenic Studies του University of Chicago, το Instituto de Letras του Rio De Janeiro University, η Study in Greece και η Εθνικής Πινακοθήκη – Μουσείο Αλέξανδρου Σούτσου. Το πρόγραμμα θα πραγματοποιηθεί στη Βοστώνη από 28 Μαΐου έως και 2 Ιουνίου 2024, στην αίθουσα πολιτιστικών εκδηλώσεων του Maliotis Cultural Center του Hellenic College Holy Cross και τελεί υπό την αιγίδα και με τη στήριξη της Γενικής Γραμματείας Απόδημου Ελληνισμού και Δημόσιας Διπλωματίας του Υπουργείου Εξωτερικών.

Σύνδεσμος παρακολούθησης της συνεδρίασης (meeting link)

Διοργανωτές:

Τρόπος διενέργειας: