Θερινό Σχολείο TryEngineering on Campus

Λήξη:

13 Ιουλίου 2024 // 19:30

tryengcamp

Καλώς ήρθατε στο Θερινό Σχολείο TryEngineering on Campus!

Το Τμήμα Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων ανακοινώνει τη φιλοξενία ενός μοναδικού εκπαιδευτικού προγράμματος 7 ημερών, υπό την αιγίδα του ΙΕΕΕ, του μεγαλύτερου τεχνικού επαγγελματικού οργανισμού στον κόσμο. Το πρόγραμμα θα διεξαχθεί από τις 7 έως τις 13 Ιουλίου, προσφέροντας στους μαθητές μια ανεπανάληπτη ευκαιρία να εμπλακούν σε σύγχρονες τεχνολογίες και μεθόδους μάθησης.

Δραστηριότητες και Εκπαιδευτικά Οφέλη:

• Συνεργασία σε ομάδες για την επίλυση περίπλοκων προβλημάτων μηχανικής.
  • Εκπαίδευση στην τεχνητή νοημοσύνη, την επαυξημένη πραγματικότητα και τους 3D εκτυπωτές.
  • Συζητήσεις με κορυφαίους μηχανικούς που έχουν συμβάλει στην ανάπτυξη πολεμικών αεροσκαφών και διαστημικής τεχνολογίας στις ΗΠΑ.
  • Υποστήριξη από ειδική ψυχολόγο για την ενίσχυση της μαθησιακής εμπειρίας.
  • Πιστοποιητικό συμμετοχής από το ΙΕΕΕ και το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων.

Πρακτικές Πληροφορίες:

• Οι δραστηριότητες θα διεξάγονται καθημερινά από τις 9:00 π.μ. έως τη 1:30 μ.μ.
  • Παρέχεται μεταφορά από συγκεκριμένα σημεία της πόλης της Άρτας προς την πανεπιστημιούπολη και επιστροφή.
  • Το κόστος συμμετοχής, μόνο για φέτος, έχει μειωθεί από 400 ευρώ στα 100 ευρώ.

Προϋποθέσεις Συμμετοχής: Το πρόγραμμα απευθύνεται σε μαθητές που την επόμενη σχολική χρονιά θα φοιτούν στην Γ’ Γυμνασίου, Α’ και Β’ Λυκείου και επιθυμούν να ζήσουν την εμπειρία του πώς δουλεύει ένας μηχανικός.

Πληροφορίες: https://tryengineering.oncampus.dit.uoi.gr/

Διοργανωτές: