ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΟΥ ΣΕΓΑΣ ΓΙΑ ΤΟ UNIVERSITIES NIGHT RUN

Το Σαββατοκύριακο 9 & 10 Νοεμβρίου περίπου 70.000 δρομείς – εκ των οποίων οι 3.000 θα είναι φοιτητές – προερχόμενοι από 150+ χώρες θα μετατρέψουν την ιστορική διαδρομή του Μαραθωνίου σε διαδρομή που ενώνει το παρελθόν με το παρόν του πολιτισμού και του αθλητισμού, σε ένα διήμερο αγωνιστικό πρόγραμμα. Ο καθένας μπορεί να διαλέξει την απόσταση που του ταιριάζει και να απολαύσει μια εξαιρετική εμπειρία. Ένα Σαββατοκύριακο γεμάτο τρέξιμο, διασκέδαση και χαμόγελα.

Στην οικογένεια του ΣΕΓΑΣ πιστεύουμε ότι το μέλλον μας βασίζεται στις νεότερες γενιές και για το λόγο αυτό το 2022 δημιουργήσαμε, στο πλαίσιο του Αυθεντικού Μαραθωνίου, έναν αγώνα δρόμου, ο οποίος απευθύνεται αποκλειστικά σε φοιτητές.

To Universities Night Run, ξεκίνησε με σκοπό να ενώσει τους φοιτητές και τις Πανεπιστημιακές Σχολές από όλο τον πλανήτη, όχι μόνο αγωνιστικά αλλά συγχρόνως πολιτιστικά και εκπαιδευτικά.

Τις προηγούμενες χρονιές διεξαγωγής του υπήρξε μεγάλη ανταπόκριση από τους φοιτητές τόσο της Ελλάδας όσο και του εξωτερικού, ενώ φέτος θα αναβαθμιστεί αλλάζοντας την απόσταση που θα κληθούν να διανύσουν οι δρομείς, την ώρα εκκίνησης, αλλά  και δίνοντας ακόμη περισσότερα κίνητρα στους συμμετέχοντες φοιτητές.

Η εκκίνηση του Νυχτερινού Πανεπιστημιακού Αγώνα, στον οποίο οι συμμετέχοντες θα διανύσουν απόσταση 5χλμ, θα δοθεί το Σάββατο 9 Νοεμβρίου στις 19.15 στο κέντρο της Αθήνας και οι δρομείς θα τερματίσουν στο εμβληματικό Παναθηναϊκό Στάδιο.

Παράλληλα με τον αγώνα οι φοιτητές θα έχουν την ευκαιρία να πάρουν μέρος σε ένα πλούσιο τετραήμερο εκδηλώσεων και δράσεων.

Ενδεικτικά:

• Δυνατότητα online παρακολούθησης του επίσημου Συνεδρίου Authentic Talks με πιστοποιητικό παρακολούθησης

• Δωρεάν είσοδο σε επιλεγμένα Μουσεία της Αττικής

• Προνομιακές εκπτώσεις σε 350 καταστήματα σε όλη την Αθήνα

• Έκπτωση 15€ στο πρόγραμμα εγγραφών στο ενισχυμένο επίπεδο, με όλα τα προνόμια του.

• Sponsor’s kit by Adidas

* Σύντομα θα ανακοινωθούν τα Bonus και τα Έπαθλα στους τρεις πρώτους νικητές και στις τρεις πρώτες νικήτριες του αγώνα, καθώς και στην πρώτη σχολή με τις πολυπληθέστερες συμμετοχές.

Παράλληλα δίνεται η δυνατότητα στους φοιτητές-τριες να συμμετέχουν στη μεγάλη γιορτή μέσω του Προγράμματος Εθελοντισμού του αγώνα ‘’Μαραθώνιος Αθήνας. Ο Αυθεντικός’’.

Πληροφορίες για το Πρόγραμμα ΕΔΩ. Σύνδεσμος Αίτησης Εθελοντισμού στον αγώνα: VOLUNTEERING APPLICATION.

Στον αγώνα 5km Universities Night Run δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλοι οι φοιτητές που διαθέτουν ακαδημαϊκή ταυτότητα (πάσο) ή κάρτα ISIC, η οποία θα ζητηθεί για επίδειξη κατά την παραλαβή του αριθμού τους (Bib Number).

Σας περιμένουμε όλους στις εκδηλώσεις του Αυθεντικού Μαραθωνίου στις 9 και 10 Νοεμβρίου στο Μαραθώνα, στο Καλλιμάρμαρο και στο κέντρο της Αθήνας για να διασκεδάσουμε, να τρέξουμε, να παρακολουθήσουμε και να ενισχύσουμε τα αγαπημένα μας πρόσωπα, που συμμετέχουν στη μεγάλη γιορτή του Αθλητισμού.

Δεν υπάρχουν συνημμένα αρχεία