Απόφαση Συγκρότησης Τριμελούς Επιτροπής Ελέγχου του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων (κατ΄εφαρμογή του άρθρου 8 του ν. 4795/2021 (Α΄62))

Η Πρύτανης του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων αποφασίζει

Α. τη συγκρότηση της Τριμελούς Επιτροπής Ελέγχου του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, αποτελούμενη από τους κ.κ.:

1. Ανδρέα Κουτούπη του Γεωργίου, Καθηγητή του Τμήματος Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής της Σχολής Οικονομικών Επιστημών και Επιχειρήσεων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας.
  2. Μαρία Καπούτση του Νικολάου, μόνιμη διοικητική υπάλληλο, κατηγορίας ΤΕ κλάδου Διοικητικού -Λογιστικού, αναπληρώτρια Προϊσταμένη της Μονάδας Εσωτερικού Ελέγχου (επιπέδου Διεύθυνσης) του Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής.
  3. Ξενοφώντα Κλωναρίδη του Νικολάου, μόνιμο υπάλληλο κατηγορίας ΠΕ κλάδου Παιδαγωγών, Προϊστάμενο Διεύθυνσης Κέντρου Κοινωνικής Πρόνοιας Περιφέρειας Αν. Μακεδονίας – Θράκης και Κέντρου «Προστασίας Παιδιού Δράμας».

Β. Η θητεία των μελών της Επιτροπής Ελέγχου ορίζεται για τρία (3) έτη, με δυνατότητα ισόχρονης ανανέωσης και δεν είναι πλήρους και αποκλειστικής απασχόλησης.

Γ. Ο/Η Πρόεδρος της Επιτροπής Ελέγχου του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων θα οριστεί από τα μέλη αυτής κατά την πρώτη συνεδρίασή της.

Δ. Χρέη Γραμματέα της Επιτροπής Ελέγχου του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, θα ασκεί η κα Δήμητρα Ασημιανάκη, μόνιμη υπάλληλος κατηγορίας ΤΕ κλάδου Διοικητικού Λογιστικού του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.

Ε. Η Επιτροπή Ελέγχου του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων έχει τις παρακάτω αρμοδιότητες:

α) Εγγυάται την ανεξαρτησία της Μονάδας Εσωτερικού Ελέγχου (ΜΕΕ) διασφαλίζοντας τη λειτουργική σχέση αναφοράς μεταξύ της ΜΕΕ και της Πρύτανη, για θέματα Εσωτερικού Ελέγχου.

β) Παρακολουθεί τις εργασίες της Μονάδας Εσωτερικού Ελέγχου σε θέματα εσωτερικού ελέγχου μέσω της υποβολής σε αυτήν, του Ετήσιου Προγράμματος Εργασιών και της Ετήσιας Έκθεσης της Μονάδας.

γ) Παρέχει συμβουλές για κάθε ζήτημα που αφορά την αποστολή και τα καθήκοντα της Μονάδας Εσωτερικού Ελέγχου για τον Εσωτερικό Έλεγχο διασφαλίζοντας  την αποτελεσματικότητά της και την ποιότητα του έργου της.

δ) Παρακολουθεί την αποτελεσματική λειτουργία του Συστήματος Εσωτερικού Ελέγχου και του συστήματος διαχείρισης κινδύνων και διασφαλίζει ότι οι συστάσεις της Μονάδας Εσωτερικού Ελέγχου λαμβάνονται δεόντως υπόψη.

Με τον Κανονισμό Λειτουργίας της Επιτροπής Ελέγχου μπορεί να εξειδικεύονται περαιτέρω οι αρμοδιότητές της. Τα μέλη της Επιτροπής Ελέγχου συμμορφώνονται με τις διατάξεις του Οργανισμού του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και του Κανονισμού Λειτουργίας της Επιτροπής Ελέγχου του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.