Δελτίο Τύπου Ολοκλήρωσης Θερινού Σχολείου Σχολής Καλών Τεχνών

Συντάκτης:

Ιωάννινα 10/07/2024

Δελτίο Τύπου

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε το Θερινό Εργαστήριο στη Σχολή Καλών Τεχνών για μαθητές Γυμνασίου, που διοργανώθηκε από το Κέντρο Επιμόρφωσης και Διά Βίου Μάθησης (Κ.Ε.ΔΙ.ΒΙ.Μ.) και το Τμήμα Εικαστικών Τεχνών και Επιστημών της Τέχνης του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, με Επιστημονικά Υπεύθυνο τον Καθηγητή κ. Χρήστο Χαρίση. Αρχικά, θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά την Περιφέρεια Ηπείρου για την ευγενική χορηγία, χωρίς την οποία το Εργαστήριο δεν θα είχε πραγματοποιηθεί. Επίσης, ευχαριστούμε για την ανταπόκριση και την εμπιστοσύνη, τους γονείς, κηδεμόνες και μαθητές, που έλαβαν μέρος καθώς και όσους κάλυψαν τη δημοσιότητα του γεγονότος.

Το Θερινό Εργαστήριο προσπάθησε να δώσει στους μαθητές τη δυνατότητα και την ευκαιρία να εξερευνήσουν τον πολυδιάστατο κόσμο της τέχνης μέσα από μια σειρά δραστηριοτήτων, πρακτικών ασκήσεων, παρουσιάσεων και συζητήσεων. Επίσης, περιηγήθηκαν, ξεναγήθηκαν και δούλεψαν στα Εργαστήρια της Σχολής (ζωγραφική, χαρακτική, φωτογραφία, γλυπτική, εγκαταστάσεις). Παρακολούθησαν δραστηριότητες της σχολής, όπως εικαστικές εκθέσεις- παρουσίαση πτυχιακών εργασιών και επισκέφθηκαν την Φοιτητική Λέσχη Σίτισης. Οι συμμετέχοντες μαθητές, δουλεύοντας σε ατομικά και ομαδικά projects, δημιούργησαν πρωτότυπα έργα ζωγραφικής, stop motion animation, αλλά και χαρακτικής όπου σχεδίασαν και τύπωσαν το δικό τους t-shirt. Παράλληλα, παρακολούθησαν θεματικές παρουσιάσεις και ήρθαν κοντά στους προβληματισμούς που θέτει η σύγχρονη τέχνη.

Η επιτυχία του Εργαστηρίου και η ανταπόκριση των μαθητών ξεπέρασαν τις προσδοκίες μας και μας ενθαρρύνουν να συνεχίσουμε και να επεκτείνουμε αυτές τις δράσεις. Το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων σχεδιάζει να διοργανώσει παρόμοια Εργαστήρια κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς και τις επόμενες καλοκαιρινές περιόδους. Στόχος μας είναι να προσφέρουμε περισσότερες ευκαιρίες στους νέους να συνδεθούν με το Πανεπιστήμιο, να γνωρίσουν τα Τμήματά του, να αναπτύξουν νέες δεξιότητες και να εξερευνήσουν νέους ορίζοντες γνώσης.

10 Ιουλίου 2024