Δελτίο Τύπου – Θερινά Σχολεία ΚΕΔΙΒΙΜ

Συντάκτης:

Δελτίο Τύπου

Το Κέντρο Επιμόρφωσης και Διά Βίου Μάθησης (Κ.Ε.ΔΙ.ΒΙ.Μ.), γιορτάζοντας φέτος τα 60 χρόνια από την ίδρυση του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, ανοίγει μία σειρά Θερινών Σχολείων που απευθύνονται σε παιδιά και εφήβους.

Σε πρώτη φάση θα διοργανωθούν δύο εβδομαδιαία εργαστήρια για εφήβους, μαθητές Γυμνασίου, την πρώτη εβδομάδα του Ιουλίου, που προσφέρονται δωρεάν χάρη στην ευγενική χορηγία της Περιφέρειας Ηπείρου.

Εργαστήριο Αρχιτεκτονικής στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων

Το Εργαστήριο Αρχιτεκτονικής θα εισάγει τους μαθητές στον πολυδιάστατο κόσμο της αρχιτεκτονικής. Το Εργαστήριο οργανώνεται με παρουσιάσεις, συζητήσεις και πρακτικές ασκήσεις ώστε οι έφηβοι μαθητές να γνωρίσουν το επάγγελμα του αρχιτέκτονα και τομείς που σχετίζονται με τον αρχιτεκτονικό σχεδιασμό. Οι επισκέψεις σε σημεία αρχιτεκτονικού ενδιαφέροντος θα επικεντρωθούν στη σύνδεση της αρχιτεκτονικής με την ιστορία της πόλης αλλά και στη σημασία της αρχιτεκτονικής στην καθημερινή ζωή. Οι δραστηριότητες θα ενθαρρύνουν την συνεργασία, την κριτική σκέψη, την δημιουργικότητα και τον πειραματισμό με ψηφιακές τεχνολογίες, διαμορφώνοντας μία μοναδική εμπειρία βιωματικής μάθησης.

Επιστημονικά Υπεύθυνη: Πολυξένη Μάντζου, Καθηγήτρια Τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.

Εργαστήριο    Καλών    Τεχνών    στο    Πανεπιστήμιο    Ιωαννίνων

Το Εργαστήριο Καλών Τεχνών θα δώσει στους μαθητές την ευκαιρία να γνωρίσουν τις καλές τέχνες και τις διευρυμένες μορφές εικαστικής έκφρασης. Διαδραστικές ασκήσεις και ομαδικά projects θα επιτρέψουν στους συμμετέχοντες να πειραματιστούν με τεχνικές και μεθόδους, από παραδοσιακά σχέδια με το χέρι έως ψηφιακές εφαρμογές και animation, και να δημιουργήσουν τις δικές τους μοναδικές ιστορίες. Μέσα από το Καλλιτεχνικό Εργαστήριο οι μαθητές θα αποκτήσουν πολύτιμες τεχνικές δεξιότητες, θα εφαρμόσουν τη νέα γνώση για την παραγωγή πρωτότυπων έργων αλλά κυρίως θα καλλιεργήσουν την αντίληψη, την συνεργατικότητα και την δημιουργικότητα τους.

Επιστημονικά Υπεύθυνος: Χρήστος Χαρίσης, Καθηγητής Τμήματος Εικαστικών Τεχνών και Επιστημών της Τέχνης Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

Πληροφορίες:   Απευθύνεται σε: Μαθητές Γυμνασίου (12-15 ετών)

Διάρκεια Προγράμματος: 30 ώρες Ημέρες: 01-05.07.2024

Ωράριο: 09:00-15:00

Τοποθεσία Διεξαγωγής:
Εργαστήριο Αρχιτεκτονικής: Παπαζόγλειος Σχολή, Τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών

Εργαστήριο Καλών Τεχνών: Εργαστήριο Ζωγραφικής, Τμήμα Εικαστικών Τεχνών και Επιστημών της Τέχνης, Πανεπιστημιούπολη Ιωαννίνων

Κόστος: Δωρεάν

Φαγητό: Το φαγητό (δεκατιανό και μεσημεριανό) παρέχεται από το Θερινό Σχολείο.

Διαδικασία Αίτησης:

Η συμπλήρωση της αίτησης δεν εξασφαλίζει αυτομάτως μια θέση στη δράση. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας καθώς οι ομάδες θα είναι ολιγομελείς.

Προθεσμία Υποβολής:

Για περισσότερες πληροφορίες