Επίσκεψη του Ακολούθου Επιστημονικής και Πανεπιστημιακής Συνεργασίας της Πρεσβείας της Γαλλίας στην Ελλάδα κ. Philippe Grieu στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων

Την Δευτέρα 13 Μαΐου, ο Ακόλουθος Επιστημονικής και Πανεπιστημιακής Συνεργασίας της Πρεσβείας της Γαλλίας στην Ελλάδα κ. Philippe Grieu επισκέφθηκε το Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων στο πλαίσιο των επαφών του με τα ελληνικά τριτοβάθμια ιδρύματα.

Στην συνάντηση που είχε με την Πρύτανη του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, τους Αντιπρυτάνεις, τα μέλη του Συμβουλίου Διοίκησης και τα μέλη της Συγκλήτου, συζητήθηκαν οι συμπράξεις με ιδρύματα και φορείς της Γαλλίας, επιβεβαιώθηκε δε η κοινή πεποίθηση για τη συνέχιση και περαιτέρω ανάπτυξη των υφιστάμενων συνεργασιών μέσω του προγράμματος Erasmus+, αλλά και μέσω εξειδικευμένων μνημονίων. Αναγνωρίστηκε ως κοινός στρατηγικός στόχος η ενθάρρυνση και ανάπτυξη της γαλλοφωνίας σε επιστημονικό επίπεδο, προκειμένου να διευρυνθούν οι διεθνείς δυνατότητες που προσφέρονται στην ακαδημαϊκή κοινότητα για την εκπαίδευση και την έρευνα.

Ο κ. Grieu, στην συνέχεια της επίσκεψής του, είχε την ευκαιρία να συναντηθεί με μέλη ΔΕΠ τα οποία έχουν υποβάλει ερευνητικά προγράμματα στο πλαίσιο της προκήρυξης Hubert Curien Partnerships (PHC), καθώς και με μέλη ΔΕΠ που έχουν μακροχρόνια συνεργασία και ακαδημαϊκές διακρίσεις στην Γαλλία.

«Η συνάντηση με τον Γάλλο Ακόλουθο κ. Grieu και οι συνέργειες με τα Ιδρύματα της Γαλλίας ενισχύουν την εξωστρέφεια και τη διεθνοποίηση του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων», δήλωσε η Πρύτανης κυρία Άννα Μπατιστάτου.

13 Μαΐου 2024

Δεν υπάρχουν συνημμένα αρχεία