ΚΑΛΥΜΝΟΣ, Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το “ΜΙΚΡΟ ΘΕΡΙΝΟ” του Διεθνούς Θερινού Πανεπιστημίου

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε

το 5ο «Μικρό Θερινό» στην Κάλυμνο

Ένα πρόγραμμα του Ομίλου Αποφοίτων του Διεθνούς Θερινού Πανεπιστημίου «Ελληνική Γλώσσα, Πολιτισμός και ΜΜΕ»

Μετά την επιτυχημένη διεξαγωγή του Διεθνούς Θερινού Πανεπιστημίου «Ελληνική Γλώσσα, Πολιτισμός και ΜΜΕ» στη Βοστώνη, το καραβάκι του προγράμματος ταξίδεψε αυτή τη φορά στην Κάλυμνο. Οι απόφοιτοι του Διεθνούς Θερινού Πανεπιστημίου πραγματοποίησαν τη θυγατρική δράση που ονομάζεται «Μικρό Θερινό», οι εργασίες του οποίου ολοκληρώθηκαν με μεγάλη επιτυχία στο νησί των σφουγγαράδων. Φέτος, το πρόγραμμα που βρίσκεται ήδη στην 5η χρονιά του, είχε τον ειδικότερο τίτλο «Γλώσσα και δημόσια εικόνα στην ψηφιακή εποχή» και φιλοξενήθηκε στο Κέντρο Ιστορίας και Πολιτισμού της Καλύμνου από 22-25 Αυγούστου, σε συνεργασία με τον δήμο Καλυμνίων. Η δράση τελούσε υπό την αιγίδα του Διεθνούς Θερινού Πανεπιστημίου «Ελληνική Γλώσσα, Πολιτισμός και ΜΜΕ» και του Εργαστηρίου Μελέτης Κοινωνικών Θεμάτων, Μ.Μ.Ε. και Εκπαίδευσης του Παιδαγωγικού Τμήματος Νηπιαγωγών της Σχολής Επιστημών Αγωγής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, ενώ υποστηρίχθηκε από τη Study in Greece, την εταιρεία των ελληνικών πανεπιστημίων που εργάζεται για τη διεθνοποίηση της ανώτατης εκπαίδευσης.

Κατά τη διάρκεια των εργασιών παρουσιάστηκε πλειάδα εισηγήσεων από πανεπιστημιακούς δασκάλους αλλά και μεταπτυχιακούς και διδακτορικούς φοιτητές για την «επόμενη ημέρα» της γλώσσας και της επικοινωνίας στην ψηφιακή εποχή. Παρουσιάστηκαν ακόμη έρευνες και εργασίες που βρίσκονται αυτό το διάστημα σε εξέλιξη σε διάφορα πανεπιστημιακά ιδρύματα. Αυτό το οποίο κυριάρχησε είναι η ερευνητική ανησυχία σχετικά με τα χαρακτηριστικά της γλωσσικής επικοινωνίας σε μία εποχή διαρκώς μεταβαλλόμενη, αναφορικά με το λεξιλόγιο, τα στερεότυπα, τις αλλαγές των σημασιών των λέξεων και την επιβολή της εικονικής πραγματικότητας.

Στο πρόγραμμα συμμετείχαν οι κ.κ. Ιωάννης Μαστροκούκος, Δήμαρχος Καλυμνίων, ο πρώην δήμαρχος της πόλης Tarpon Springs της Φλόριντα, Χρήστος Αλαχούζος, καθώς και εκπρόσωποι από την Ένωση Καλυμνίων της Αθήνας και το Port de Bouc. Επιπλέον, με την παρουσία και συμμετοχή τους τίμησαν το πρόγραμμα διακεκριμένοι πανεπιστημιακοί, δημοσιογράφοι, πολιτικοί και καλλιτέχνες. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσίασαν οι παρουσιάσεις βιβλίων για τη ζωή στην Κάλυμνο του χθες, αλλά και εκθέσεις φωτογραφιών για το νησί, με τη συμμετοχή των κ.κ. Στ. Κλίμη και Μ. Μέρη, ενώ παρουσιάστηκαν στους συμμετέχοντες και οι παραδοσιακοί χοροί του νησιού. Οι απόφοιτοι του Διεθνούς Θερινού Πανεπιστημίου επισκέφθηκαν και το νησί της Τελένδου, ενώ φιλοξένησαν διαδικτυακά στο πρόγραμμά τους την κυρία Ρηνιώ Κατσοτούρχη-Θηραίου, ακρίτισσα φύλακα-άγγελο της Κινάρου, που είναι η μοναδική κάτοικος μιας δυσπρόσιτης νησίδας ανατολικά της Αμοργού. Η κυρία Ρηνιώ μίλησε για τη ζωή της στο βράχο, και τις καθημερινές της ασχολίες, ενώ μετέφερε ένα μήνυμα αισιοδοξίας και μαχητικότητας στους νέους της εποχής μας. Ιδιαίτερα συγκινητική ήταν η επίσκεψη των συμμετεχόντων στο Ναυτικό Μουσείο της Καλύμνου, όπου παρουσιάστηκαν συγκλονιστικές ιστορίες με πρωταγωνιστές σφουγγαράδες του νησιού.

Την ευθύνη της διαμόρφωσης του προγράμματος είχε η επιτροπή φοιτητών του διαδικτυακού Ομίλου Αποφοίτων του Διεθνούς Πανεπιστημίου με την επιστημονική επίβλεψη της κ. Νικολέττας Τσιτσανούδη – Μαλλίδη, Καθηγήτριας Γλωσσολογίας και Ελληνικής Γλώσσας, Διευθύντριας του Διεθνούς Θερινού Πανεπιστημίου. Η δράση προσφέρθηκε δωρεάν στους φοιτητές.

29 Αυγούστου 2024