Ποδηλατάδα στη Λεωφόρο Σταύρου Νιάρχου / Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου και ώρα 12:00

Συντάκτης:

Ποδηλατάδα στη Λεωφόρο Σταύρου Νιάρχου / Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου και ώρα 12:00

Εκ μέρους της Ειδικής Υπηρεσίας Διαχείρισης Προγράμματος ΗΠΕΙΡΟΣ και του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, σας προσκαλούμε την Κυριακή, 22 Σεπτεμβρίου 2024 και ώρα 12:00 για… ορθοπεταλιές στη Λεωφόρο Σταύρου Νιάρχου.

Ειδικότερα, διοργανώνεται ποδηλατάδα στο πλαίσιο της επικοινωνιακής πρωτοβουλίας της Γενικής Διεύθυνσης Περιφερειακής Πολιτικής της Ευρωπαϊκής Επιτροπής Europe in my Region #EUinmyRegion, αποσκοπώντας στην ανάδειξη της δράσης της ΕΕ για τις Περιφέρειες ολόκληρης της Ευρώπης, με στόχο την προβολή συγχρηματοδοτούμενων έργων, που υλοποιήθηκαν στην περιοχή μας, μεταξύ των οποίων και ο αυτοκινητόδρομος / ποδηλατόδρομος της Στ. Νιάρχου στα Ιωάννινα.

Όσοι αγαπούν το ποδήλατο και το χρησιμοποιούν στις καθημερινές τους μετακινήσεις, την ερχόμενη Κυριακή θα έχουν την ευκαιρία να διασχίσουν με τα ποδήλατά τους το νέο αυτοκινητόδρομο / ποδηλατόδρομο και να τον «γνωρίσουν», συμμετέχοντας στην Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κινητικότητας και στέλνοντας μηνύματα ευαισθητοποίησης για την Παγκόσμια ημέρα Alzheimer.

Ξεκινώντας από την Πλατεία Σεισμοκλήκτων (απέναντι από το Στρατόπεδο Βελισσαρίου), θα διανύσουν μια απόσταση 3,6 χιλιομέτρων μέχρι την κεντρική πύλη του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων και θα επιστρέψουν στο Πάρκο.

Χιλιομετρική απόσταση: 7,2 χιλιόμετρα

Η δράση είναι ανοιχτή στο κοινό, ενώ στους συμμετέχοντες θα διανεμηθούν αναμνηστικά δώρα.

22 Σεπτεμβρίου 2024

Δεν υπάρχουν συνημμένα αρχεία