Συλλυπητήρια ανακοίνωση του Παθολογικού Τομέα για την απώλεια του Κωνσταντίνου Μπουραντά, Ομότιμου Καθηγητή Παθολογίας-Αιματολογίας.

Συντάκτης:

Η είδηση της απώλειας του Ομότιμου Καθηγητή Παθολογίας-Αιματολογίας Κωνσταντίνου Μπουραντά, θλίβει βαθιά τον Παθολογικό Τομέα του Τμήματος Ιατρικής της Σχολής Επιστημών Υγείας τους Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, στο οποίο δίδαξε επί σειρά ετών με επιστημονική γνώση και διδακτικό ζήλο, κάνοντας τους φοιτητές του  να αγαπήσουν την ιατρική και τον ασθενή. Η προσωπικότητά του καλλιεργημένη, ισχυρή και με πλούσιο επιστημονικό, διδακτικό και συγγραφικό έργο.

Η απουσία του αφήνει παρακαταθήκη στο Τμήμα Ιατρικής του Πανεπιστημίου και το Πανεπιστημιακό Νοσοκομείου Ιωαννίνων. Δάσκαλος και συνεργάτης που θα τον θυμόμαστε όλοι.

Εκτιμώντας την πολυεπίπεδη προσφορά του στην ιατρική επιστήμη και στον Παθολογικό Τομέα,  όντας Διευθυντής της Παθολογικής Κλινικής αλλά και Ιδρυτής της Πανεπιστημιακής Αιματολογικής Κλινικής και της Μονάδας Μεσογειακής Αναιμίας Ενηλίκων του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Ιωαννίνων εκφράζουμε τα ειλικρινή συλλυπητήρια και τη συμπαράσταση στους οικείους του.

Τα Μέλη του Παθολογικού Τομέα

5 Ιουλίου 2024