Συνάντηση Βυζαντινολόγων στο Συνεδριακό Κέντρο του Αρρεναγωγείου και Παρθεναγωγείου στο Δελβινάκι Πωγωνίου

Στο πλαίσιο του Μνημονίου Συνεργασίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων με τον Δήμο Πωγωνίου το Σάββατο 25 και την Κυριακή 26 Μαΐου 2024 έλαβε χώρα η Συνάντηση των Βυζαντινολόγων προπτυχιακών, μεταπτυχιακών φοιτητών/-τριών και υποψηφίων διδακτόρων του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας και του ΠΜΣ Βυζαντινές Σπουδές στο Δελβινάκι Πωγωνίου στο ανακαινισμένο, ως μοντέρνο Συνεδριακό Κέντρο, κτίριο του Αρρεναγωγείου και Παρθεναγωγείου.

Στο οικοδομικό αυτό κόσμημα οι προπτυχιακοί φοιτητές και φοιτήτριες παρουσίασαν τις εργασίες τους στο μάθημα του Καθηγητή και μέλους του Συμβουλίου Διοίκησης του Πανεπιστημίου κ. Χρήστου Σταυράκου “Βυζαντινές και Μεταβυζαντινές επιγραφές της Ηπείρου”. Οι υποψήφιοι διδάκτορες και μεταπτυχιακοί φοιτητές και φοιτήτριες παρουσίασαν τα πορίσματα των ερευνών τους και τα συζήτησαν με τους συναδέλφους τους και τους καθηγητές τους. Παράλληλα στη διημερίδα αυτή παρευρίσκονταν και οι κ.κ. Έφη Συγκέλλου, Επίκουρη Καθηγήτρια, Γεώργιος Καρδαράς, Αναπληρωτής Καθηγητής του Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας και ο κ. Δημήτρης Γεωργακόπουλος, Επίκουρος Καθηγητής του Τμήματος Φιλολογίας.
Το βράδυ του Σαββάτου στην κατάμεστη αίθουσα εκδηλώσεων του Συνεδριακού Κέντρου ο κ. Σταυράκος πρόσφερε διάλεξη στο ευρύ κοινό με θέμα “Θησαυροί του Πωγωνίου: επιλογή από τα βυζαντινά και μεταβυζαντινά μνημεία”.

Στη διάλεξη εκ μέρους του Πανεπιστημίου παρευρέθηκαν επίσης οι Καθηγητές και μέλη του Συμβουλίου Διοίκησης του Πανεπιστημίου κ.κ. Σταύρος Νικολόπουλος, Κωνσταντίνος Καραμάνης και Κωνσταντίνος Ζωγράφος. Εκ μέρους του Δήμου εκτός του Δημάρχου κ. Κωνσταντίνου Καψάλη παραβρέθηκαν οι κ.κ. Νικόλαος Γαλίτσης Αντιδήμαρχος Δημοτικής Ενότητας Δελβινακίου, Αναστάσιος Γιούνης Αντιδήμαρχος Δήμου Πωγωνίου σε Παιδεία και Πολιτισμό, Στέλιος Κουκουλάρης Αντιδήμαρχος Δήμου Πωγωνίου Προγραμματισμού και Τεχνικών Έργων, Γεώργιος Μάνης Εντεταλμένος Δημοτικός Σύμβουλος σε θέματα τουρισμού, Γεώργιος Τσώνης Πρόεδρος Τοπικού Συμβουλίου Δελβινακίου, Αριστοτέλης Βίλλης Αντιδήμαρχος Δήμου Πωγωνίου σε θέματα υγείας, Θεόδωρος Ντάγκας Δημοτικός Σύμβουλος Δήμου Πωγωνίου, ο Πανοσιολογιώτατος Αρχιμανδρίτης π. Νικόλαος Λιόλιος, Γενικός Αρχιερατικός Επίτροπος της Ιεράς Μητροπόλεως  Δρυϊνουπόλεως Πωγωνιανής και Κονίτσης και εφημέριος Δελβινακίου και ο Αιδεσιμώτατος Πρωτοπρεσβύτερος π. Χριστόδουλος Δεληγιάννης, πρώην Γενικός Αρχιερατικός Επίτροπος της Ιεράς Μητροπόλεως και πρώην Εφημέριος Δελβινακίου .

Αξίζει να σημειωθεί ότι όλοι οι συμμετέχοντες στη φοιτητική διημερίδα έφυγαν εντυπωσιασμένοι από το φυσικό περιβάλλον της περιοχής, κατενθουσιασμένοι από την οργάνωση της εκδήλωσης, την ομορφιά του κτιρίου, έδωσαν ραντεβού να ξανασυναντηθούν πάλι σε έναν χρόνο με περισσότερο υλικό από τις έρευνές τους και με τη συμμετοχή και άλλων συναδέλφων τους φοιτητών και φοιτητριών και εκφράζουν τις ευχαριστίες και την ευγνωμοσύνη τους στον Δήμαρχο και τις αρχές του Δήμου Πωγωνίου για τη θερμή φιλοξενία.

Ιωάννινα, 28 Μαΐου 2024

Από τη Διεύθυνση Διεθνών & Δημοσίων Σχέσεων του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων