Εργαστήριο για την ουδέτερη/συμπεριληπτική γλώσσα στο Κέντρο Διδασκαλίας Ελληνικής Γλώσσας και Πολιτισμού

Έναρξη:

16 Απριλίου 2024 // 19:30

Λήξη:

16 Απριλίου 2024 // 21:30

oydeteri kai symperiliptiki

Το Κέντρο Διδασκαλίας Ελληνικής Γλώσσας και Πολιτισμού (ΚΕ.Δ.Ε.Γ.ΠΟ.) του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων σε συνεργασία με τη Μονάδα «Ελληνική Γλώσσα, Πολιτισμός και ΜΜΕ» του Εργαστηρίου Μελέτης Κοινωνικών Θεμάτων, ΜΜΕ και Εκπαίδευσης του Π.Τ.Ν. του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων οργανώνει εργαστήριο με τίτλο: «Η σεξιστική χρήση της γλώσσας και τα έμφυλα στερεότυπα. Αναζητώντας μία ΄δίκαιη΄ γλώσσα». Το εργαστήριο που στοχεύει στην υποστήριξη διεπιστημονικών ευκαιριών δια βίου μάθησης για τις/τους φοιτήτριες φοιτητές, αλλά και για το ευρύ κοινό, θα προσφερθεί δωρεάν και θα περιλαμβάνει συνολικά 4 ενότητες. Θα πραγματοποιηθεί από τις 12 Μαρτίου έως και τις 16 Απριλίου του 2024 και θα φιλοξενείται στις εγκαταστάσεις του ΔΙΚΕΠΠΕΕ «Σταύρος Νιάρχος».

Στο πλαίσιο των συνεδριών του εργαστηρίου θα παρουσιαστούν και θα αναλυθούν σοβαρά γλωσσικά ζητήματα που σχετίζονται με χρήσεις της γλώσσας που εγκαθιστούν και καθιερώνουν σεξιστικά στερεότυπα. Επιπλέον, θα εξηγηθούν οι γλωσσικές απεικονίσεις του σεξισμού και φαινομένων αποκλεισμού στους επαγγελματικούς χώρους, στα μέσα ενημέρωσης και στην εκπαίδευση. Ιδιαίτερη έμφαση θα δοθεί στην έννοια της ουδέτερης και συμπεριληπτικής γλώσσας, στο πλαίσιο της προσπάθειας καλλιέργειας μίας κουλτούρας κατά την οποία περιορίζεται ή προλαμβάνεται η σεξιστική χρήση της γλώσσας, ενώ παράλληλα επιζητείται και διευκολύνεται η χρήση μίας γλώσσας, η οποία λειτουργεί με δικαιοσύνη και ισοτιμία απέναντι στα φύλα και στις κοινωνικές τάξεις. Μία γλώσσα η οποία δεν μεροληπτεί υπέρ του ενός ή του άλλου βιολογικού ή κοινωνικού φύλου, οδηγώντας σε  άρση των περιορισμών σε βάρος των υπόλοιπων ομάδων ανθρώπων.

Οι ημερομηνίες των συνεδριών

Το εργαστήριο θα πραγματοποιηθεί τις ακόλουθες ημερομηνίες:

12 Μαρτίου 2024, ώρα: 7.30-9:00 μ.μ.
26 Μαρτίου 2024, ώρα: 7.30-9:00 μ.μ.
9 Απριλίου 2024, ώρα: 7.30-9:00 μ.μ.
16 Απριλίου 2024, ώρα: 7.30-9:00 μ.μ.
Το εργαστήριο θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα «Πολλαπλών Χρήσεων» του ΔΙΚΕΠΠΕΕ «Σταύρος Νιάρχος»

Ο ακαδημαϊκός συντονισμός

Τον ακαδημαϊκό συντονισμό του εργαστηρίου έχει αναλάβει η Νικολέττα Τσιτσανούδη-Μαλλίδη, Καθηγήτρια Γλωσσολογίας και Ελληνικής Γλώσσας Παιδαγωγικού Τμήματος Νηπιαγωγών Σχολής Επιστημών Αγωγής Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, Επιστημονική συνεργάτιδα και Μέλος Διεπιστημονικής Συμβουλευτικής Επιτροπής, ΚΕΣ Harvard, Επιστημονικώς Υπεύθυνη Διεθνούς Θερινού Πανεπιστημίου και Υπεύθυνη Μονάδας «Ελληνική Γλώσσα, Πολιτισμός και ΜΜΕ» του Εργαστηρίου Μελέτης Κοινωνικών Θεμάτων, ΜΜΕ και Εκπαίδευσης του Π.Τ.Ν. του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων.

Αιτήσεις και συμμετοχή

Στο εργαστήριο θα γίνουν δεκτά έως 60 άτομα. Η συμμετοχή είναι δωρεάν και δεν απαιτούνται προηγούμενες γνώσεις γύρω από τα αντικείμενα που θα συζητηθούν. Η επιλογή των συμμετεχουσών/συμμετεχόντων θα γίνει με κριτήριο το βιογραφικό σημείωμα (μέχρι 300 λέξεις) που καλούνται να υποβάλουν ηλεκτρονικά οι ενδιαφερόμενες/οι στην ιστοσελίδα του Κέντρου Διδασκαλίας της Ελληνικής Γλώσσας του Πανεπιστήμιου Ιωαννίνων έως και 10/3: Αίτηση συμμετοχής

Το ΚΕ.Δ.Ε.Γ.ΠΟ. θα χορηγήσει στις/στους συμμετέχουσες/συμμετέχοντες που θα παρακολουθήσουν όλες τις ενότητες «Βεβαίωση παρακολούθησης» που θα βεβαιώνει  τη συμμετοχή τους στο εργαστήριο.

Για διευκρινίσεις σχετικά με το εργαστήριο και τη διαδικασία των αιτήσεων οι ενδιαφερόμενες/οι μπορούν να απευθύνονται καθημερινά, πρωινές ώρες στο τηλέφωνο 2651009153 ή να επισκέπτονται την ιστοσελίδα του ΚΕ.Δ.Ε.Γ.ΠΟ. (hellenic-center.uoi.gr).

Διοργανωτές:

Τρόπος διενέργειας:

Με φυσική παρουσία

Τοποθεσία:

Αίθουσα «Πολλαπλών Χρήσεων» του ΔΙΚΕΠΠΕΕ «Σταύρος Νιάρχος»

Ιστοσελίδα εκδήλωσης

Επικοινωνία:

Για διευκρινίσεις σχετικά με το εργαστήριο και τη διαδικασία των αιτήσεων οι ενδιαφερόμενες/οι μπορούν να απευθύνονται καθημερινά, πρωινές ώρες στο τηλέφωνο 2651009153 ή να επισκέπτονται την ιστοσελίδα του ΚΕ.Δ.Ε.Γ.ΠΟ. (https://hellenic-center.uoi.gr)