Κατηγορία:

Παρουσίαση του βιβλίου «Το δωμάτιο με τις μύγες»

Έναρξη:

17 Απριλίου 2024 // 20:00

Λήξη:

17 Απριλίου 2024 // 22:00

flyroom

Αγαπητά μέλη της Πανεπιστημιακής Κοινότητας,

το Τμήμα Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών σας προσκαλεί στην παρουσίαση του βιβλίου “Το δωμάτιο με τις μύγες” του Θάνου Καψάλη, εκδόσεις Επίκεντρο, που αφορά την έρευνα, τις πρώτες δεκαετίες του 20ου αιώνα, του εργαστηρίου του T.H. Morgan που οδήγησε στην ανακάλυψη της χρωμοσωμικής κληρονομικότητας με εργαλείο την «ταπεινή» μύγα Drosophila melanogaster.

Για το βιβλίο και για το ρόλο της έρευνας και της επιστήμης στην κοινωνία θα συζητήσουν πανεπιστημιακοί και  άλλοι (Βασίλης Δουρής, Ιωάννης Γεωργίου, Γιάννης Σαΐνης, Γιώργος Λιγνός) μαζί με το συγγραφέα Θάνο Καψάλη. Θα συντονίσει ο ομότιμος καθηγητής  Γιώργος Θυφρονίτης.

Σας περιμένουμε στο «Θυμωμένο Πορτραίτο» (Καποδιστρίου 20, Ιωάννινα)  την Τετάρτη 17/4/2024, ώρα 8 μμ.

Διοργανωτές:

Τρόπος διενέργειας: