Δελτίο Τύπου Μονάδα Ισότιμης Πρόσβασης

Ιωάννινα, 19 Φεβρουαρίου 2024

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων λειτουργεί από το 2019, στο πλαίσιο υλοποίησης του έργου «Υποστήριξη Παρεμβάσεων Κοινωνικής Μέριμνας Φοιτητών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων», η Μονάδα Προσβασιμότητας και Κοινωνικής Στήριξης Φοιτητών, η οποία πλέον μετονομάζεται σε Μονάδα Ισότιμης Πρόσβασης Ατόμων με Αναπηρία και Ατόμων με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες. Αποστολή της Μονάδας είναι η εξασφάλιση της πλήρους συμμετοχής όσων μελών της πανεπιστημιακής κοινότητας είναι Άτομα με Αναπηρία και Άτομα με Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες στο σύνολο των εκπαιδευτικών, ερευνητικών και διοικητικών δραστηριοτήτων που διεξάγονται από το Πανεπιστήμιο και η δημιουργία ενός ευνοϊκού για τα άτομα αυτά περιβάλλοντος εντός του Ιδρύματος.

Δυστυχώς, η επιχορήγηση από το ΕΣΠΑ 2014-2020 έληξε πριν το τέλος του 2023. Η αδιάλειπτη συνέχιση της λειτουργίας της Μονάδας Ισότιμης Πρόσβασης προς όφελος των φοιτητών/τριών του Ιδρύματος αποτέλεσε προτεραιότητα για τα όργανα του Ιδρύματος (Συμβούλιο Διοίκησης, Σύγκλητος, Πρυτανικές Aρχές). Έτσι με το πέρας της επιχορήγησης ΕΣΠΑ στηρίχτηκε με κονδύλια του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Για την εξασφάλιση της μακρόχρονης στήριξης της Μονάδας, σε άριστη συνεργασία με την Περιφέρεια Ηπείρου και με την καθοριστική συμβολή της Μονάδας Ισότιμης Πρόσβασης και του ΕΛΚΕ του Π.Ι.,  υποβλήθηκε πρόταση με σκοπό την απορρόφηση ποσού 1.840.000 ευρώ από το νέο ΕΣΠΑ 2021-2027 για τη στήριξη Ατόμων με Αναπηρία και Ατόμων με Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες.

Η Περιφέρεια Ηπείρου ενέκρινε και με την αριθμ. πρωτ. 64/29-01-2024 απόφασή της ενέταξε την Πράξη «Μονάδα ισότιμης πρόσβασης ατόμων με αναπηρία και με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων» με Κωδικό ΟΠΣ 6005044 στο Πρόγραμμα «Ήπειρος 2021-2027», και στην Προτεραιότητα «Ενίσχυση της κοινωνικής συνοχής και του ανθρώπινου δυναμικού». Μέσω της ένταξης της παραπάνω Πράξης στο Πρόγραμμα «Ήπειρος 2021-2027» η Μονάδα Ισότιμης Πρόσβασης συνεχίζει το σημαντικό έργο της και επεκτείνει τις παροχές της προς τα Άτομα με Αναπηρία και τα Άτομα με Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες του Ιδρύματος. Ενδεικτικά αναφέρονται οι παρακάτω υπηρεσίες :

·         Διαθεσιμότητα καταλόγου προσβάσιμων συγγραμμάτων,

·         Ηλεκτρονική Προσβασιμότητα,

·         Υπηρεσίες ψυχοκοινωνικής υποστήριξης,

·         Κατάρτιση προσωπικού ως προς την υποστήριξη των ΦμεΑ και φοιτητών με ΕΕΑ

·         Υποστήριξη φοιτητών με κώφωση ή βαρηκοΐα στην Ελληνική Νοηματική Γλώσσα,

·         Μετακίνηση από και προς το Ίδρυμα.

19 Φεβρουαρίου 2024