Παρουσία του Τμήματος Βιολογικών Εφαρμογών και Τεχνολογιών και του Ιδρύματος στο 2ο Πανελλήνιο Φοιτητικό Συνέδριο Βιοεπιστημόνων | Scientific Social Event

Με χαρά και τιμή ανακοινώνουμε πως το τ. ΒΕΤ του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων συμμετείχε στο 2ο Πανελλήνιο Φοιτητικό Συνέδριο Βιοεπιστημόνων που έλαβε χώρα στις 22-24 Μαρτίου στην Αλεξανδρούπολη, διοργανώνοντας το Scientific Social Event του συνεδρίου με τίτλο ¨Πώς ο εγκέφαλος διαμορφώνει την πραγματικότητα: Ο νευρώνας Jennifer Aniston και άλλες περιπέτειες 2.0″.

Το δρώμενο μεταδόθηκε ζωντανά μέσω διαδικτύου, από τα Ιωάννινα στην Αλεξανδρούπολη, την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2024 και ώρα 22:00.  Υπό τον συντονισμό της Δρ. Λευκοθέας-Βασιλικής Ανδρέου (μέλος ΕΕΠ του τ.ΒΕΤ), απόφοιτες του τμήματος και μέλη του “The Cognitive Neuroscience Social Club”, παρουσίασαν το δρώμενο.

Η εκδήλωση είχε σκοπό να ευαισθητοποιήσει τους θεατές σε θέματα που αφορούν τις νευροεπιστήμες και τον ανθρώπινο εγκέφαλο, με έμφαση στη σχέση μεταξύ αίσθησης και αντίληψης. Σχεδόν 300 σύνεδροι, στην πλειονότητά τους προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί φοιτητές τμημάτων Βιολογίας και Βιοεπιστημών από όλη την Ελλάδα, παρευρέθηκαν στην εκδήλωση, σε ένα κατάμεστο θέατρο και παρακολούθησαν μια σειρά τεσσάρων ομιλιών-performances.

Οπτικοακουστικό υλικό από την εκδήλωση παρατίθεται παρακάτω.

Επίβλεψη, επιστημονική & καλλιτεχνική επιμέλεια:

Δρ. Λευκοθέα-Βασιλική Ανδρέου

Έρευνα & Παρουσίαση (με αλφαβητική σειρά):

Κατερίνα Κηροποιού

Παναγιώτα Κουλούρη