Συνάντηση με την Παγκόσμια Διακοινοβουλευτική Ένωσης Ελληνισμού

Συνάντηση της Πρυτάνεως Καθηγήτριας Άννας Μπατιστάτου με τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου της Παγκόσμιας Διακοινοβουλευτικής Ένωσης Ελληνισμού (ΠΑ.Δ.Ε.Ε.)
έλαβε χώρα το απόγευμα της Τρίτης 16 Ιανουαρίου στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων.
Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της επίσκεψης του Δ.Σ. της ΠΑ.Δ.Ε.Ε. στην πόλη και τους θεσμικούς φορείς των Ιωαννίνων.

Η Πρύτανης τόνισε τη σταθερή στρατηγική προτεραιότητα του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
σε θέματα διεθνοποίησης, στις δράσεις εξωστρέφειας και στην ενίσχυση των συνεργασιών
με Ιδρύματα και ακαδημαϊκούς/ερευνητικούς φορείς του εξωτερικού.

Δήλωσε μεταξύ άλλων: «Είναι ιδιαίτερα ενθαρρυντική αυτή η πρώτη συνάντηση με τα μέλη της Διακοινοβουλευτικής Ένωσης Ελληνισμού.
Επιθυμούμε τη διεύρυνση των συνεργασιών σε ακαδημαϊκό και ερευνητικό επίπεδο αλλά και σε δράσεις πολιτισμού και παιδείας με την ελληνική διασπορά.
Η στήριξή της Ελληνικής Ομογένειας είναι διαχρονική και ευελπιστούμε στη συνέχιση και τη διεύρυνσή της».

Από τη Διεύθυνση Διεθνών & Δημοσίων Σχέσεων
του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων