Περιγραφή

Η ενσύρματη σύνδεση στο δίκτυο επιτρέπει την πρόσβαση στο εσωτερικό δίκτυο δεδομένων του Πανεπιστημίου και μέσω αυτού στο Internet. Γίνεται μέσω των (αριθμημένων) πριζών δικτύου που υπάρχουν στα κτίρια της Πανεπιστημιούπολης.

Προυποθέσεις

• Για την χρήση μιας πρίζας δικτύου αυτή πρέπει να έχει ενεργοποιηθεί στο όνομα του υπεύθυνου του γραφείου ή του εργαστηρίου ή της αίθουσας.
  • Απαιτείται η ύπαρξη θύρας Ethernet στον Η/Υ του χρήστη και καλώδιο Ethernet (παρέχεται από τη Διεύθυνση Μηχανοργάνωσης & Δικτύων)

Δικαίωμα πρόσβασης

• Το προσωπικό του Πανεπιστημίου έχει δικαίωμα πρόσβασης από πριζάκια δικτύου σε γραφεία/εργαστήρια/αίθουσες που του έχουν ανατεθεί ή επιτραπεί να χρησιμοποιεί, καθώς και από κοινόχρηστους χώρους κατά την χρήση τους (αίθουσες διδασκαλίας, αμφιθέατρα κλπ).
  • Οι φοιτητές έχουν δικαίωμα πρόσβασης είτε μέσω εργαστηρίων με την έγκριση του υπεύθυνου ή εφόσον διαμένουν στις φοιτητικές κατοικίες της Πανεπιστημιούπολης Ιωαννίνων.

Συχνές ερωτήσεις

Είμαι μέλος του προσωπικού του Πανεπιστημίου, πώς συνδέομαι με το πριζάκι δικτύου στο γραφείο/εργαστήριο/αίθουσα;

Εφόσον γνωρίζετε ότι το πριζάκι είναι ενεργοποιημένο: απλά συνδέετε την θύρα δικτύου (Ethernet) του Η/Υ με καλώδιο δικτύου (UTP) με το πριζάκι. Στον Η/Υ ρυθμίζετε αυτόματη απόδοση ρυθμίσεων για το IP (προκαθορισμένη επιλογή στα Windows).

Αν το πριζάκι δεν είναι ενεργοποιημένο, ο υπεύθυνος του γραφείου ή εργαστηρίου ή αίθουσας πρέπει να υποβάλλει αίτημα ενεργοποίησης μέσω του ticketing system https://support.it.uoi.gr

Είμαι φοιτητής/φοιτήτρια διαμένων/διαμένουσα σε φοιτητική κατοικία, πώς συνδέομαι με το πριζάκι δικτύου;

Απλά συνδέετε την θύρα δικτύου (Ethernet) του Η/Υ με καλώδιο δικτύου (UTP) με το πριζάκι. Στον Η/Υ ρυθμίζετε αυτόματη απόδοση ρυθμίσεων για το IP (προκαθορισμένη επιλογή στα Windows).

Συνδέω τον Η/Υ μου στο πριζάκι δικτύου και δεν έχω Internet, τι πρέπει να κάνω;

Βήμα 1: Επιβεβαίωση σωστής καλωδίωσης

Σιγουρευτείτε ότι το καλώδιο που χρησιμοποιείται είναι σωστού τύπου (Ethernet, με ακροδέκτες 8-pin) και ότι δεν είναι φθαρμένο. Δοκιμάστε να βγάλετε και να ξαναβάλετε το καλώδιο και από τα δυο άκρα (θύρα Η/Υ και πριζάκι).

Βήμα 2: Επιβεβαίωση σωστών ρυθμίσεων του Η/Υ

Ελέγξτε ότι οι ρυθμίσεις για το TCP/IP είναι σωστές (αυτόματη απόδοση διεύθυνσης IP)

Βήμα 3: Επανεκκίνηση του Η/Υ (ανά περίπτωση)

Εφόσον ο Η/Υ ήδη λειτουργούσε στο εν λόγω πριζάκι δικτύου, δοκιμάστε να κάνετε επανεκκίνηση τον

Η/Υ σας

Βήμα 4: Επικοινωνία με την Διεύθυνση Μηχανοργάνωσης & Δικτύων

Επικοινωνήστε τηλεφωνικά ή μέσω του ticketing system https://support.it.uoi.gr/με την Διεύθυνση Μηχανοργάνωσης & Δικτύων.

Ο Η/Υ μου δεν διαθέτει θύρα Ethernet, πώς μπορώ να συνδεθώ σε πριζάκι δικτύου;

Πρέπει να προμηθευτείτε έναν μετατροπέα από θύρα USB σε Ethernet (USB to Ethernet adapter). Μην χρησιμοποιείτε συσκευή ασύρματης σύνδεσης (WiFi access point/router) καθώς θα προκαλέσει το αυτόματο κλείδωμα της πρίζας λόγω των ρυθμίσεων ασφαλείας που έχουν εφαρμοστεί στο δίκτυο δεδομένων.

Αρχεία

Δεν υπάρχουν διαθέσιμα αρχεία