Ανακοίνωση για την απώλεια του Κοσμήτορα της Σχολής Γεωπονίας του Παν. Ιωαννίνων

ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΓΕΩΠΟΝΙΑΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ ΘΡΗΝΕΙ ΤΗΝ ΑΠΩΛΕΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΗΤΟΡΑ ΤΟΥ

Ο αναπάντεχος χαμός του αγαπημένου καθηγητή και κοσμήτορα της Σχολής Γεωπονίας του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, Αναστάσιου Τσίνα, σκέπασε με θλίψη όλη την ακαδημαϊκή κοινότητα και την κοινωνία της Ηπείρου. Το Τμήμα μας από σήμερα είναι πιο φτωχό σε ευγένεια, πάθος, γνώση, συναίσθηση, επάρκεια, εγκαρδιότητα και δυναμισμό.

Η ευγενική φυσιογνωμία με το χαμόγελο και την μειλίχια και πειστική φωνή που κατάφερνε να ηρεμεί και να κερδίζει την εμπιστοσύνη όλων, θα λείψει τόσο από τους συναδέλφους του όσο και από τους φοιτητές του τμήματος Γεωπονίας που με ζήλο και αυταπάρνηση υπηρέτησε για πάνω από 20 χρόνια σε όλες τις βαθμίδες των διοικητικών θέσεων.

Το πλούσιο ερευνητικό και διδακτικό του έργο αλλά και η σπουδαία διοικητική προσφορά του εκλιπόντα, με αποκορύφωμα την ένταξη του ΤΕΙ Ηπείρου στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων και την απόκτηση επαγγελματικών δικαιωμάτων για τους απόφοιτους του τμήματος Γεωπονίας, αποτελούν παρακαταθήκες που θα κρατούν άσβεστη την μνήμη του στο μυαλό και στις καρδιές όλων μας. Η προσωπικότητα του ισχυρή, η ευστροφία του στην επίλυση θεμάτων και το συναισθηματικό του δέσιμο με όλα τα μέλη του Τμήματος και τους φοιτητές ήταν το αποκορύφωμα των διοικητικών του ικανοτήτων.

Καλό σου ταξίδι συνάδελφε, δάσκαλε και φίλε Τάσο.

19 Μαρτίου 2024

Δεν υπάρχουν συνημμένα αρχεία