Οικολογική Εκδρομή στο Ζαγόρι – 2 Ιουνίου

Το Τμήμα ΒΕΤ του Παν/ου Ιωαννίνων (Εργαστήριο BCL) διοργανώνει ανοιχτή δωρεάν οικολογική εκδρομή σε συνεργασία με το Οικομουσείο  Ζαγορίου την Κυριακή 2 Ιουνίου 2024 με θέμα «Συμμετοχικό Εργαστήριο Καταγραφής της Βιοποικιλότητας» στο χωριό Λιάπη Ιτέας Ζαγορίου. Περισσότερες πληροφορίες για την εκδρομή στη φόρμα συμμετοχής και στο facebook του Εργαστηρίου BCL Δηλώσεις συμμετοχής έως τις 27/5/2024.

Μια όμορφη δράση σύνδεσης του Πανεπιστημίου μας με τους τοπικούς φορείς και την τοπική κοινωνία. Απευθύνεται στην ακαδημαϊκή κοινότητα της πόλης μας και σε όλους τους πολίτες. Συνδέεται με την ημέρα περιβάλλοντος. Ο εξωραϊστικός σύλλογος του οικισμού Λιάπη θα προσφέρει πίτες στην πλατεία του χωριού. Η εκδρομή πλασιώνεται από δύο ομιλίες: για τα κτηνοτροφικά μονοπάτια (Ecomuseum) και για το apollo – το εθνικό εθελοντικό πρόγραμμα καταγραφής των πεταλούδων της Ελλάδας από τους πολίτες (citizen science) που συντονίζεται από το Πανεπιστήμιό μας.

Πρόγραμμα εκδρομής
8.00: Αναχώρηση με Λεωφορείο από τα Ιωάννινα: μπροστά από το σχολείο Ακαδημία (Δωδώνη).
9.30: Περπάτημα και καταγραφή βιοποικιλότητας κατά μήκος μονοπατιού. Συνολική διαδρομή 6 km.
14.30: Επιστροφή στο χωριό.
16.30: Αναγνώριση ειδών και δημιουργία βάσης δεδομένων.
18.00: Στα μονοπάτια των κτηνοτρόφων (Ecomuseum)
18.30: apollo – εθελοντικό πρόγραμμα καταγραφής πεταλούδων (ΒCL)
20.00:  Αναχώρηση για Ιωάννινα.

2 Ιουνίου 2024

Δεν υπάρχουν συνημμένα αρχεία