Παράταση Αιτήσεων Summer School «Parkinsons Disease and Movement Disorders», Ιούλιος 2024-ΚΕΔΙΒΙΜ Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων

Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων

Κέντρο Επιμόρφωσης και Διά Βίου Μάθησης (Κ.Ε.ΔΙ.ΒΙ.Μ.)

ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΚΑΤΑΘΕΣΗΣ ΑΙΤΗΣΕΩΝ έως 15 Ιουνίου 2024

Summer School «Parkinsons Disease and Movement Disorders»

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι τον Ιούλιο 2024 θα υλοποιηθεί μέσω του Κ.Ε.ΔΙ.ΒΙ.Μ. Summer School με τίτλο «Parkinsons Disease and Movement Disorders» (Επ. Υπεύθυνος: Καθηγητής Σπυρίδων Κονιτσιώτης,  Τμήμα Ιατρικής, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων).

Συγκεκριμένα, από την 1η έως τις 7 Ιουλίου 2024 θα υλοποιηθεί στο Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων μοναδικό Θερινό Σχολείο σχετικά με τη νόσο του Πάρκινσον και τις κινητικές διαταραχές με Επιστημονικό Υπεύθυνο τον Καθηγητή, κ. Σπυρίδωνα Κονιτσιώτη.

Το πρόγραμμά του σχολείου είναι ιδανικό για προχωρημένους φοιτητές ιατρικής και μεταπτυχιακούς στην ιατρική, τη νοσηλευτική, τη λογοθεραπεία και τη φυσιοθεραπεία.

Οι συμμετέχοντες θα  αποκτήσουν εις βάθος γνώση για τη διάγνωση και τη θεραπεία της νόσου του Πάρκινσον, τη διαφοροποίησή της από άλλες κινητικές και τη διαχείριση τόσο των κινητικών όσο και των μη κινητικών συμπτωμάτων.
Το μάθημα περιλαμβάνει πρακτική εκπαίδευση στην εφαρμογή της βοτουλινικής τοξίνης και διαδραστικά εργαστήρια βασισμένα σε πολυμέσα.

Στο κόστος του προγράμματος περιλαμβάνονται τα γεύματα και οι εκδρομές.

ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΑΙΤΗΣΕΩΝ: Οι αιτήσεις είναι ανοιχτές έως τις 15 Ιουνίου 2024.

Για περισσότερες πληροφορίες και υποβολή αιτήσεων:

Τηλ:. 2651007514

Email: easpioti@gmail.com

……………………………………………………………………………………………

EXTENDED DEADLINE:
Summer School “Parkinsons Disease and Movement Disorders”, University of Ioannina, GREECE

The deadline for applications has been extended to 15 June 2024.

July 2024-Summer School “Parkinsons Disease and Movement Disorders”

Center of Continuing Education and Lifelong Learning,

University of Ioannina, GREECE

Join us at the University of Ioannina, Greece for a transformative 5-day Summer School program from July 1st to July 7th, 2024 on Parkinson’s Disease and Movement Disorders. This program is ideal for advanced medical students and postgraduates in medicine, nursing, speech therapy, and physiotherapy.

You’ll gain in-depth knowledge in diagnosing and treating Parkinson’s disease, differentiating it from other movement disorders, and managing both motor and non-motor symptoms. The course includes hands-on training in the application of botulinum toxin and interactive multimedia-based workshops.

Join us for this enriching experience in the picturesque setting of Ioannina, Greece, and advance your expertise in neurology.

In the registration fee are included all the lunches and the excursions

Applications are open until June  15, 2024

For more information: