Πρόγραμμα PITHOS (Princeton-Ioannina-Thessaly On site Seminars) 2024 (Μονή Δουρούτης, 20-25 Μαϊου 2024)

Το πρόγραμμα Διδακτορικών Σπουδών στην Αρχαιολογία PITHOS (συνεργασία των Πανεπιστημίων Princeton, Ιωαννίνων και Θεσσαλίας) διοργανώθηκε για δεύτερη χρονιά, εφέτος στις φιλόξενες υποδομές της Μονής Δουρούτης.

Από πλευράς του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων συμμετείχε τριμελής ομάδα διδακτορικών φοιτητών στην Κλασική Αρχαιολογία (Μαίρη Γιαμαλίδη, Μαρία Λαζοπούλου, Άρτεμις Μανιάκη), με επόπτριες διατριβής τις καθηγήτριες Αλεξάνδρα Αλεξανδρίδου και Κλεοπάτρα Καθάριου.

Τη διοργάνωση του σεμιναρίου είχαν οι καθηγητές Ανδρέας Βλαχόπουλος (Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων) και Samuel Holzman (Princeton University).

Οι μετέχοντες παρακολούθησαν σειρά επιτόπιων μαθημάτων και διαλέξεων από τους Δρα Κ. Ζάχο και Δρα Α. Αγγέλη (Νικόπολη) και το Βουθρωτό (Dr Dhimitër Çondi), επισκέφθηκαν την Πανεπιστημιακή Ανασκαφή Δουρούτης, τη Δωδώνη, το Αρχαιολογικό Μουσείο Ιωαννίνων και το Μουσείο Αργυροτεχνίας, και περιηγήθηκαν οικισμούς και τοπία του Ζαγορίου.

Τους μετέχοντες χαιρέτησε η Πρύτανης καθ. Άννα Μπατιστάτου κατά τη δεύτερη ημέρα των εργασιών, οι οποίες έλαβαν στην αίθουσα συνεδρίων της Μονής Περιστεράς Δουρούτης.

29 Μαΐου 2024

Δεν υπάρχουν συνημμένα αρχεία